Podozrivý, obvinený, obžalovaný alebo odsúdený? Aký je v tom rozdiel?

Publikované 07. 01. 2025

Byť účastníkom trestného konania nie je príjemné snáď nikomu. Či už vystupujete v pozícii svedka, podozrivého alebo dokonca obžalovaného, vznikajú Vám určité práva a povinnosti, ktoré upravujú predovšetkým zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon a zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok, ako aj ďalšie pridružené zákony. Zo všetkých trestnoprávnych pojmov sú však pravdepodobne najviac skloňované pojmy práve podozrivý, obvinený, obžalovaný a odsúdený.  V tomto článku si objasníme, aký je medzi týmito pojmami rozdiel.

Laicky povedané, podozrivým v najširšom zmysle slova, najmä v kriminalistickom a v kriminologickom význame, je procesné postavenie osoby, voči ktorej vznikne podozrenie, že spáchala niektorý trestný čin. V dôsledku konania tejto osoby vzniklo orgánom činným v trestnom konaní (zatiaľ iba) dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu, no zároveň voči tejto osobe doteraz nebolo vznesené obvinenie.

Podozrivým je taktiež osoba, ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine alebo bola zadržaná pri páchaní trestného činu alebo bezprostredne po ňom alebo zastihnutá na úteku alebo je podľa trestného oznámenia, iného podnetu alebo zistených skutočností podozrivá z trestného činu.

Podozrivý má práva a povinnosti obvineného, ako aj právo na obhajobu v plnom rozsahu podľa trestného poriadku, ak trestný poriadok neustanovuje inak. Podozrivý má najmä právo na primerané vysvetlenie okolností zakladajúcich podozrenie voči nemu; opis týchto okolností sa uvedie najneskôr v zápisnici o jeho výsluchu s uvedením právnej kvalifikácie skutku, z ktorého je podozrivý. Podozrivý má tiež právo na poskytnutie odpisu zápisnice o jeho výsluchu.

Momentom vznesenia obvinenia voči podozrivému sa stáva osoba podozrivá osobou obvinenou. V zmysle ustanovení trestného poriadku teda považujeme obvineného za osobu, voči ktorej bolo zo strany orgánov činných v trestnom konaní uznesením vznesené obvinenie za spáchanie trestného činu uvedeného v trestnom zákone. Uznesenie o vznesení obvinenia vydáva policajt (prokurátor), ktorým na základe zistených skutočností označí konkrétnu osobu, že sa táto stíha ako obvinený. Obvinenému sa obvinenie oznámi ihneď, pričom osoba sa však stáva obvineným už vydaním uznesenia o vznesení obvinenia, a nie až momentom jeho oznámenia.

Podstatou práv obvineného, vrátane práva na obhajobu, sú podľa § 34 trestného poriadku najmä nasledujúce skutočnosti:

Obvinený musí byť od začiatku, t. j. od vznesenia obvinenia, oboznámený so skutkom, ktorý sa mu kladie za vinu, a s jeho právnou kvalifikáciou;

Má právo vyjadriť sa ku všetkým skutočnostiam, ktoré sa mu kladú za vinu, a k dôkazom o nich. Ide však o jeho práva a nie povinnosť. Treba zdôrazniť, že obvinený môže, ale nemusí vypovedať. Obvinený nesmie byť k výpovedi a k priznaniu nijakým spôsobom donucovaný a musí byť rešpektovaná jeho osobnosť;

Obvinený má právo uvádzať okolnosti a dôkazy slúžiace na jeho obhajobu, robiť návrhy, podávať žiadosti a opravné prostriedky;

Má právo si zvoliť obhajcu;

Vypočúvať svedkov v konaní pred súdom;

Uplatňovať svoje práva sám alebo prostredníctvom obhajcu;

Právo na tlmočníka a prekladateľa;

Ak nemá dostatočné prostriedky na úhradu trov obhajoby, má nárok na bezplatnú obhajobu alebo na obhajobu za zníženú odmenu;

Má právo žiadať prokurátora o preskúmanie postupu policajta.

Nazerať do spisu, robiť si z neho výpisky, poznámky a kópie spisu.

a množstvo ďalších práv.

Status obvineného má osoba až dovtedy, kým je nariadenie hlavné pojednávanie po podaní obžaloby zo strany prokurátora. Na hlavnom pojednávaní je táto osoba oslovovaná už ako obžalovaný.

V prípade, že zo záverov trestného konania bude zrejmé, že skutku, ktorý sa kladie obžalovanému za vinu sa skutočne dopustil, súd vydá odsudzujúci rozsudok, po nadobudnutí právoplatnosti ktorého bude už považovaný za osobu odsúdenú. Vtedy sa stáva obžalovaný odsúdeným.

Z uvedeného vyplýva, že pojmy podozrivý, obvinený, obžalovaný a odsúdený môžu označovať tú istú osobu, pričom záleží od jej aktuálneho postavenia a štádia trestného konania.

Ak ste v niektorej z popisovaných pozícii a máte záujem o naše právne zastupovanie, neváhajte nás kontaktovať.

Kontaktujte nás
info@patacpartners.sk
+421 910 834 135

PATÁČ & PARTNERS s.r.o.
advokátska kancelária
Karadžičova 16
821 08 Bratislava, Slovenská Republika

© 2025 PATÁČ & PARTNERS s.r.o.
Pravidlá ochrany osobných údajov